Luento Lapin päiväretkikohteista tarinoin ja kuvin
Luennolla on mukana maakunnan kauneimmat päiväretkikohteet, ja esittelyssä onkin koko joukko tunnettuja ja vähemmän tunnettuja kohteita, eräänlaisia tuokiokuvia kansallispuistojen ja luonnonpuistojen rakkarinteiltä, Merilapin ja Inarijärven rantaviivojen tuntumasta sekä Lapin pauhuvien koskien penkereiltä. Luennolla esitellään päiväretkikohteista kiinnostavimmat, alueellista ulottuvuutta unohtamatta. Luentoa elävöittävät Ahosen itse ottamat valokuvat.
Kuten kirjassa, luennolla esitellään myös retkikohteita, jotka sijaitsevat kaikkein tunnetuimpien paikkojen ulkopuolella. Retkikohteiden esittelyn lomassa Harri Ahonen kertoo omakohtaisia kokemuksia, joihin on kirjaa tehdessään, ja muutaman kerran sananmukaisesti törmännyt.
Luento on luonteeltaan nojatuolimatka tuttujen ja vähän tuntemattomienkin tuntureiden maailmaan, Harri Ahonen kertoo.
Harri Ahonen on tamperelainen tietokirjailija, luontokuvaaja ja luennoitsija. Ahonen on tullut tunnetuksi lukuisista vaellusta käsittelevistä tietokirjoistaan. Tutuksi ovat tulleet muun muassa Skandinavian, Norjan sekä Lapin vaelluskohteet.
Harri Ahonen: Lapin retkeilykohteet
Uuraisten kunnanvirasto
Virastotie 4 (sisäänkäynti Oikotien kautta)
41230 Uurainen
Tilaisuuteen on vapaa pääsy. Tervetuloa!
Järjestää Uuraisten kirjasto.


