Kunnanhallitus: 5/2026
30.3.2026 17:00
Pöytäkirja kokonaisuudessaan

 

Uuraisten kunnan henkilöstötilinpäätös vuodelta 2025

Kunnanhallitus hyväksyi myös kunnan henkilöstötilinpäätöksen.

Uuraisten kunnan henkilöstökulut olivat yhteensä 9 044 035 euroa. Ne olivat noin 76 128 euroa korkeammat kuin edellisenä vuonna. Muutettuun talousarvioon verrattuna menot alittuivat 155 003 eurolla. Sairauslomien määrä laski verrattuna edelliseen vuoteen. Vuonna 2025 sairauspoissaoloja oli 2 081 kalenteripäivää, vuonna 2024 2 562 kalenteripäivää. 60 prosentilla henkilökunnasta on ollut 0 päivää sairauspoissaoloja. Viisi prosenttia henkilöstöstä muodostaa 54 prosenttia koko organisaation sairauspoissaoloista. Vuonna 2025 on 56–65-vuotiaiden ikäryhmässä ollut eniten sairauspoissaolopäiviä.

 

Hyvinvointisuunnitelma hyväksyttiin

Kunnanhallitus hyväksyi Uuraisten kunnan laajan Hyvinvointisuunnitelman vuosille 2025–2029 ja esittää edelleen kunnanvaltuustolle hyväksymistä. Hyvinvointisuunnitelman tekeminen kuuluu kunnan tehtäviin ja se tehdään valtuustokauden alussa. Hyvinvointisuunnitelma sisältää painopistealueet, kuntalaiskyselyn kommentteja / kehittämisehdotuksia sekä indikaattoritietoa hyvinvoinnin nykytilasta Uuraisilla. Hyvinvointisuunnitelman painopisteet ovat liikunta ja ravitsemus, kulttuuri, mielen hyvinvointi, päihteettömyys sekä sosiaaliset suhteet.

 

Tarkempi tiedote tilinpäätöksestä

 

Kunnanjohtaja Sirpa Rautiota kättelee kunnanhallituksen entinen puheenjohtaja Erkki Vääräsmäki

Historiallinen kuva melko tasan 50 vuoden takaa vuodelta 1976, jolloin Uuraisten ensimmäinen kunnanjohtaja Sirpa Rautio astui virkaan. Rautio oli Suomen ensimmäinen naiskunnanjohtaja ja se herätti kiinnostusta valtakunnallisestikin.

© 2019 Uuraisten kuntaMainostoimisto Creative Crue